منوهای نصب در پنل مدیریت

روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر

روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر

بی حس کردن نواحی تزریق ژل به دو روش انجام می شود : بی حسی سطحی موضعی و بی حسی تزریقی

بیحسی سطحی (موضعی) :

این نوع بیحسی، با به کار بردن داروها به‌صورت موضعی بر روی پوست به‌صورت کرم، پماد یا ژل انجام می‌شود. ازجمله می‌توان ژل زایلاپی یا کرم املا را نام برد . بعد از اینکه بیمار صورت خود را از آرایش پاک کرد کرم بی‌حس کننده به‌صورت یک لایه ضخیم روی موضع مالیده می‌شود. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ناحیه بی‌حس می‌شود و می‌توان کار تزریق را انجام داد.

بلوک منطقه ای اعصاب محیطی:

مناطق عصب دهی صورت

نواحی مثل بینی و لب با مالیدن کرم موضعی معمولاً بی‌حس نمی‌شود و باید از تکنیک تزریق به‌صورت بلاک عصبی استفاده کرد. همانطور که در شکل زیر می بینید عمده حس صورت از چهار عصب تامین می‌شود. عصب سوپرا اربیتال و سوپراتروکلئار ( قرمز ) مسئول عصب دهی حس ناحیه پیشانی هست . شاخه تحتانی عصب سوپراتروکلئار ( قهوه ای) حس بینی، اینفرااربیتال (زرد) حس ناحیه لب فوقانی تا گونه و زیر چشم‌ها و عصب منتال ( آبی) مسئول تامین حس لب تحتانی و چانه هست.

بی‌حس کردن ناحیه گونه و لب فوقانی

بلوک عصب اینفرااربیتال منجر به بی‌حس شدن قسمت زیادی از میدفیس ( صورت از لب فوقانی و کناره بینی تا پلک تحتانی و گونه ) در سمت تزریق می‌شود. این تزریق را می‌توان از دو راه داخل دهانی و خارج دهانی انجام داد.

بلاک عصبی

راه داخل دهانی

ابتدا سواپ یا پنبه آغشته به لیدوکائین را به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه داخل دهان قرار دهید، سپس مطابق شکل با انگشت سبابه دست غیر غالب گوشه لب را کنار بکشید و با انگشت میانی لبه تحتانی حدقه را لمس کنید که محل ورود سوزن را بتوانید چک کنید و از قلمبه شدن پلک تحتانی در اثر تزریق جلوگیری کنید.
سپس با دست دیگر سوزن را در محاذات دومین دندان آسیای کوچک ( پره مولار ) وارد فضای بین لثه و گونه تا ۵/۲ سانتی متر وارد کنید و مقدار ۱ تا ۲ سی سی لیدوکائین را تزریق کنید. سپس به مدت ۱۵ ثانیه موضع را ماساژ دهید.

بلاک عصب اینفرااربیتال

راه خارج دهانی:

این راه کمتر استفاده می‌شود زیرا اولا باعث تورم و التهاب محل تزریق می‌شود و ثانیا یافتن لندمارک تزریق کمی مشکل تر است. برای این تزریق سوزن پوست را سوراخ می‌کند . لذا تمیز کردن و ضدعفونی کردن پوست قبل از تزریق لازم است . تزریق در خط میدپیوپیلری حدود ۲ سانتی متر زیر لبه استخوان حدقه انجام می‌شود. برای جلوگیری از تورم و برامده شده پلک تحتانی لازم است انگشت سبابه دست دیگر روی لبه تحتانی ریم حدقه قرار بگیرد. باید دقت کرد که تزریق در نزدیکی فورامن خروج عصب انجام شود نه داخل آن.

بی‌حس کردن ناحیه لب تحتانی

عصب منتال مسئول حس لب تحتانی است و خود شاخه ای از عصب آلوئولار تحتانی است. برای بی‌حس کردن این عصب باید دقت کرد که تزریق داخل سوراخ حاوی عصب انجام نشود که منجر به اسیب عصب نگردد.همانند عصب اینفرا اربیتال تزریق در این ناحیه هم به دو روش دخل و خارج دهانی انجام می‌شود.

روش تزریق داخل دهانی :

سوراخ خروج عصب منتال دقیقه یک سانتی متر پایین و قدام دومین دندان آسیای کوچک تحتانی (پره مولار) هست. برای تزریق ابتدا با پنبه آغشته به مواد بی‌حسی ناحیه را بی‌حس کنید و سپس در محاذات اولین یا دومین دندان پره مولار با زاویه ۴۵ درجه سوزن را وارد کرده و مقدار ۱ تا ۲ سی سی تزریق کنید. سپس به مدت ۱۵ ثانیه موضع را ماساژ دهید .

روش تزریق خارج دهانی :

در روش خارج دهانی درد و التهاب ناحیه تزریق بیشتر است و در صورت تصمیم به انجام آن در شیار بین چانه و لب تحتانی و در محاذات یک سانتی متری از گوشه لب تزریق به شکل زیر جلدی انجام می‌شود.

بلاک عصب منتال برای لب تحتانی
بلاک عصب منتال برای لب تحتانی

بی‌حس کردن بینی :

حس ناحیه بینی از چند عصب تامین می شود، حدود دوسوم فوقانی بینی از عصب اینفراتروکئار ، پره ها و بخشی از کناره های بینی از شاخه های انتهایی عصب اینفرااربیتال قسمت تحتانی بینی از شاخه های خارجی عصب اتموئید قدامی عصب می گیرد. بنابراین…

۵ پاسخ به "روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر"

  1. بسیار عالی و کاربردی. ممنون

  2. با سلام و خسته نباشین…..خیلی مفید و عالی بود.🌺🙏🙏🌺

  3. با سلام و خسته نباشین…..خیلی مفید و عالی بود.🌺🙏🙏🌺

  4. افرادی که به گزیلوکایین حساسیت دارن چطور میتونن تزریق داشته باشن

  5. سلام برای تزریق ژل بی حسی کامل لب به غیر از زایلا پی دیگه چه پمادی هست ک پیشنهاد کنید و اینکه همونطور ک بالا فرمودید پنبه اغشته به لیدوکایین برای تزریق کافی نیست

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

طب زیبایی مدت اندکی است که پا به عرصه پزشکی گذاشته است. رفاه و امید به زندگی، میل به جوان ماندن و زیبا شدن را افزایش داده است.


درباره ما

سوالات متداول

در این صفحه متداول ترین پرسش های مطرح شده از سوی کاربران و پاسخ آنها را مشاهده می کنید اگر پرسشی در ذهن دارید می توانید روی موضوع مورد نظر کلیک کنید .


سوالات متداول

نشانی ما

تهران میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر، پلاک ۳۷ طبقه اول، واحد 8

آدرس ایمیل


info@doctorbidaki.ir

راه های تماس


۰۲۱-۸۸۷۳۲۱۸۱
۰9120345099

شبکه های اجتماعی و اینماد

این سایت متعلق به دکتر بیدکی می باشد. انتشار هر گونه مطلب از سایت با ذکر منبع بلامانع است.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مشتری ما اینجاست تا به سوال شما پاسخ دهد. سوال خود را بپرسید!
👋 چگونه می توانم کمک کنم