منوهای نصب در پنل مدیریت

درباره مزوبوتاکس بیشتر بدانیم

درباره مزوبوتاکس بیشتر بدانیم

مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس

“Mesobotox” اصطلاحی است برای استفاده از سم بوتولینوم با تزریق سوزن بسیار ریز در لایه درم پوست. بر خلاف تکنیک کلاسیک تزریق بوتاکس که عضلات را هدف قرار می دهد ، در روش جدید Micro Botox یا Mesobotox از سم بوتولینوم به مقدار بسیار کم در داخل جلد استفاده می شود. در این روش از یک سرنگ مخصوص با سوزن های بسیار نازک بی درد بوتاکس مستقیماً به داخل پوست و نه به عضلات تزریق می شود. مزوبوتاکس یک روش جدید در جوانسازی صورت ، گردن و دکلته است.

مزوبوتاکس

غالباً این توکسین ها رقیق تر از نمونه هایی هستند که به طور سنتی برای درمان نواحی مانند گلابلا استفاده می شوند. رقیق کردن سم بوتولینوم در دوزهای هومیوپاتی باعث می شود که عوارض جانبی احتمالی در قسمت های مشکل ساز از جمله یک سوم تحتانی صورت با چین و چروک های عمودی گونه ها و در خط فک پایین نداشته باشد. در برخی موارد محصولات مزوتراپی مانند اسید هیالورونیک نیز به مخلوط اضافه می شود. این تزریق نه در ماهیچه های خاص، بلکه برای درمان مناطق زیادی از درم با سم رقیق بوتولینوم است.

اندیکاسیون های مزوبوتاکس :

۱. بهبود در بافت و کیفیت پوست
۲. لیفت پوست یک سوم تحتانی صورت و گردن
۳. کاهش چین و چروک دینامیک گونه ها : سم بوتولینوم در پوست های پیر می تواند با کاهش خطوط ریز و درشت، چین و چروک های پوست را کاهش دهد . از طرفی با کم کردن کشش عضلات دپرسور صورت باعث جوانسازی شود.
۴. درمان آکنه جوانان و بزرگسالان : به نظر می رسد که سم بوتولینوم باعث کاهش تولید سبوم و بهبود آکنه می شود ، بنابراین می توان از آن در پوست های چرب استفاده کرد .
۵. کاهش منافذ گشاد شده : سم بوتولین باعث بلوک تولید غدد عرق اکرین می شود و بدین ترتیب ظاهر صاف تری به پوست میدهد. درمان تعریق صورت، زیر بغل ، کف دست وپا
۶. درمان سبوره یا شوره سر
۷. درمان کلوئید (زخم هایپرتروفیک) که همراه با بوتاکس حالت التهابی خود را از دست می دهد.افزودن محصولات مزوتراپی به این پروسه می تواند فواید دیگری برای سلامتی پوست ایجاد کند.
برخی از پزشکان ادعا کرده اند که تزریق سم بوتولینوم داخل پوستی می تواند باعث افزایش تولید کلاژن شود ، اما تا به امروز هیچ مطالعه کارآزمایی کنترل شده ای با پلاسبو نتوانسته است این ادعا را ثابت کند. با این وجود گیرنده استیل کولین در سطح ملانوسیت ها ، کراتینوسیت ها و سایر بافت های پوستی وجود دارد ، لذا این امکان وجود دارد که بوتاکس اثر گسترده تری نسبت به آنچه در ابتدا تصور می شد داشته باشد.

مزوبوتاکس

کنتر اندیکاسیون مزوبوتاکس :

<p”>1. شلی بیش از حد پوست
۲. بارداری و شیردهی
۳. عفونت محل
لیفت یک سوم تحتانی صورت و گردن با مزوبوتاکس

توکسین بوتولینوم حدود سی سال است که می تواند چین و چروک صورت را کاهش داده یا از بین ببرد. تزریق بوتاکس به صورت معمول در داخل عضلات یک سوم فوقانی صورت انجام میشود . (چین های پا کلاغی ، چین اخم ، چین پیشانی) . این مسئله اگر چه توانسته تا حدی به جوانسازی صورت افراد کمک کند اما به علت اینکه قسمت تحتانی صورت بدون درمان باقی می ماند ، هپیرکینتیک بودن عضلات قسمت تحتانی صورت موجب می شود هارمونی قسمت فوقانی و تحتانی صورت به هم بخورد. از طرفی بسیاری از افراد که تحت درمان با بوتاکس در قسمت یک سوم فوقانی صورت قرار می گیرند از ماسکه بودن ظاهر صورت خود ناراضی هستند و دوست دارند بدون اینکه قیافه مصنوعی به خود بگیرند جوانسازی ایده ال داشته باشند .

این مسئله موجب شده است که رویکرد جدید طب زیبایی امروزه به صورت فزاینده ای به سمت استفاده از سموم بوتولینوم و سایر روشهای جوانسازی در قسمتهای میانی ، صورت ، صورت ، گردن و دکلته گرایش پیدا کرده است . ممکن است بیماران از گزینه های جدید آگاهی نداشته باشند، لذا در مشاوره باید این رویکرد جدید به اطلاع آنها رسانیده شود.
ماهیچه های صورت از نظر عملکردی به دو دسته تقسیم می شوند :
۱. عضلات لواتور : عضلات لواتور عضلاتی هستند که باعث کشیده شدن پوست صورت به سمت بالا می شوند.
این عضلات شامل فرونتالیس، زیگوماتیس ماژور و مینور، لواتور لبی سوپریوروس ، لواتور لبی سوپریوروس آلکونازی، انگولی اوریس

۲. عضلات دپرسور: عضلات دپرسور عضلاتی هستند که باعث کشیده شدن پوست صورت به سمت پایین می شوند.
این عضلات شامل پروسروس، کوریگیتور، دپرسورسوپرسیلی، اوربیکولاریس اوکولی ، پلاتیسما، دپرسورانگولی اوریس و دپرسور لبی اینفریوروس
در افراد جوان دپرسورها و لواتورها در تعادل با یکدیگر می باشد. در نتیجه پوست صورت هارمونی مناسبی دارد و فرم صورت به شکل مثلثی است که قاعده آن به سمت بالاست . اما با افزایش سن ، این تعادل به سمت دپرسورها تغییر می کند. یعنی به دلیل اثر جاذبه زمین قدرت دپرسور ها در کشش پوست به سمت پایین بیشتر می شود. در نتیجه مثلث صورت برعکس و قاعده آن به سمت پایین قرار می گیرد و فرد مسن تر دیده می شود.

 

با تزریق توکسین به داخل درم به جای عضله ، می توانیم قدرت دپرسور را کاهش دهیم. این امر به این دلیل است که عضلات صورت به جای اتصال به استخوان روی پوست قرار می گیرند ، بنابراین هنگامی که سم به درم تزریق می شود ، فیبرهای سطحی عضله وارد شده به پوست را مسدود می کند.
تزریق داخل جلد برای عضلات پهن مسطح مناسب تر از عضلات باندلی است. می توان از آن در مواردی استفاده کرد که پوست شل و با تونیسیته ضعیف باشد. یک عضله صاف و نازک مانند پلاتیسما دارای غلظت صفحه محرکه انتهایی متوسط است در حالی که یک عضله کوتاه و ضخیم مانند کوریگیتور دارای غلظت بالایی از صفحه محرکه انتهایی در نزدیکی نقطه تزریق است. این مسئله در انتخاب غلظت مورد استفاده برای تزریق ها تأثیر دارد. در مطالعه‌ای که بر روی ۲۷۵ بیمار انتخاب شده برای افتادگی گونه و شیار میانی گونه انجام شده است ، ۲۴.۹٪ با لیفت گونه ، چین های صورت بخصوص چین نازولبیال بهبود چشمگیری یافته است.
برای رسیدن به نتیجه هر چه بهتر ترکیبی از بوتاکس با اسید هیالورونیک استفاده می شود. نسبت بوتاکس به اسید هیالورونیک یک به یک است. برای درمان پوست های خیلی چرب در منطقه T ترکیبی از بوتاکس و اسید هیالورونیک و در سایر مناطق که خشک است از اسید هیالورونیک تنها استفااده می شود. تزریق با سوزن گیج ۳۲ و طول ۶mm کاملا سطحی و در داخل جلد انجام می شود به شکلی که در محل تزریق باعث ایجاد برجستگی پاپول مانند شود. ( شکل مقابل )
نقاط تزریق تقریباً ۵ میلی متر از هم فاصله دارد. مناطقی مانند گونه ها ، گردن ، دست ها و دکولته می تواند مورد هدف قرار گیرد. بیمار دو هفته بعد مورد معاینه قرار می گیرد و در صورت لزوم درمان می تواند تکرار شود.
الگوهای تزریق مزوبوتاکس برای لیفت صورت
الگوی تزریق به نوع مشکل بستگی دارد و بر اساس قضاوت بالینی یک پزشک متفاوت است. برای انجام تزریق ابتدا پوست با مواد ضدعفونی کننده تمیز می شود ، اگر لیفت در قسمت میانی صورت باشد لندمارک های آناتومیک و نقاط تزریق مشخص می شود.
تزریق در سمت خارجی عضله اوربیکولاریس اوکولی ، در عرض حاشیه لترال عضله انجام می شود ( شکل ). پزشکان باید از قضاوت بالینی خود استفاده کنند تا مشخص کنند کدام یک از قسمت های صورت می تواند از درمان بهره مند شود. شایع ترین مناطق گونه ها و پیشانی است. هیالورونیک اسید در مناطق مانند دست و دکولته بصورت ساده و بدون استفاده از بوتاکس استفاده می شود. سپس بیمار در دو هفته بعد مورد معاینه قرار می گیرد و چهار جلسه مزوتراپی نیز انجام می شود. باید یک تصمیم گیری بالینی انجام شود که ایا برای در مورد اضافه کردن سم بیشتر در پیگیری انجام شود یا خیر.
یکی از موضوعات اصلی مزوبوتاکس ، شل کردن عضلات حلقوی برای باز تر کردن چشم و دهان است. اثر خالص مزوبوتاکس بهبوی نمای صورت با صاف کردن پوست، تنگ کردن منافذ علیرغم توانایی انقباض تمام عضلات عمقی صورت است. حالتیکه طبیعی به نظر برسد نه حالت ماسکه و مصنوعی
“Mesobotox” یک روش ایمن برای بهبود بافت و رنگ پوست است ، و اغلب در مقایسه با استفاده از سم بوتولینوم در صورت فوقانی نتیجه مطلوبتر و کاملتر می دهد. این یک روش برای برای بیمارانی است که دوست ندارند از پرکننده های پوستی سنتی و سم بوتولینوم استفاده کنند. تواتر جلسات برای حفظ نتایج به دست آمده هر ۵ یا ۶ ماه یک جلسه است.

زیبایی منطقی برای مزوبوتاکس :

۱. حرکات :
نتایج مزوبوتاکس باید به نحوی باشد که حرکات صورت حالت عادی داشته باشد. زیرا داشتن حرکات صورت جزئی از زیبایی فرد و نشانه زندگی محسوب می شود . در صورتیکه پوست و تمام عضلات کاملا فلج شود شخص مثل افراد مرده دیده می شود .
۲. ظاهر کلی صورت :
نمای ظاهری صورت با استخوان های صورت مشخص می شوند که مثل اسکلت یک چادر هستند برای ماهیچه ها، یا مثلا حلقه زیر چشم که هرگز نباید بوتاکس در این ها تزریق شود. همچنین مورفولوژی استخوان های صورت باید با دقت بررسی شوند. یکی از نماهای پیر شدن صورت انسان این هست که سوراخ های طبیعی بدن مثل چشم و دهان به تدریج بسته می شود. در ناحیه صورت این موضوع در چشم ها و دهان خیلی شایع دیده می شود. هدف اصلی بوتاکس و بالاخص مزوبوتاکس شل کردن خوب عضلات ( عضلات حلقوی ) هست که بتوان این دو دهانه را باز کند.
۳. افزایش زیبایی
زیبایی آن چیز دیگر است که باید دیده شود . مزوبوتاکس باید طوری انجام شود که زیبایی فرد را آشکار کند. برحسب فرد مشخص کند طبیعی آن چیست و جوری دیده شود که انگار هیچ بوتاکسی استفاده نشده است.

روش علامت گذاری

۱. با یک پاک کننده مناسب صورت را پاک کنید
۲. برای بیماران مبتلا به افتادگی قسمت میانی صورت ، می توان با کشیدن پوست در جهت انقباض عضله پلاتیسما قدرت عضلات دپرسور و نقاط تزریق را ارزیابی کرد.
۳. با دقت صورت بیمار را بررسی کنید. بررسی کامل صورت بیمار با دو روش هم نگاه کردن و هم لمس کردن باید انجام شود تا مشخص کند ماهیچه صورت فرد در ارتباط با کدام استخوان قرار دارد. برای بدست آوردن عملکرد ماهیچه بیمار باید از بیمار خواست تا یکسری حالت های مخصوص صورت را انجام دهد.

بیمار باید حداقل این پنج حرکت را انجام دهد:

الف – چشم ها را تا جاییکه می تواند محکم ببندد.
ب- چشم ها را همراه با بالا بردن ابروها تا می تواند باز کند . این یک حرکت کلیدی است که نشان می دهد کدام ابرو قدرت دارد بیش از حد بالا برود. به این ترتیب از بروز عارضه ناخواسته موفیستو ( ابروی شیطانی ) جلوگیری خواهد شد.
ج – اخم کند.
د – لبها را مثل بوسیدن محکم به جلو غنچه کند.
ه – گوشه لبها را مثل خنده بیش از حد بالا ببرد .
۴. بعد از بررسی دقیق با ماژیک جراحی به دقت نقاط تعیین شده و علامت گذاری شود . نقاط اضافی با نقطه یا دایره کوچک تعیین شود. مناطق دپرس ، چین ها و خطوط با خط تیره یا سایه دار علامت گذاری شود
۵. برای پلاتیسما ردیف اول از TMJ شروع می شود نقاط با فواصل ۱ سانتی متر از هم قرار می گیرند و تا پایین فک تحتانی امتداد می یابد. در ردیف دوم نقاط تزریق ۱ سانتیمتر جلوتر و بین فاصله نقاط خلفی قرار می گیرد.
۶. برای عضله اوربیکولاریس اوکولی : ردیف اول دو نقطه در

۷. حاشیه عضله اوربيكولاريس و رديف دوم به فاصله يك سانتي متر ي در سه نقطه به شكلي كه نقطه مياني در وسط دو نقطه رديف اول و دو نقطه كناري به فاصله يك سانتيمتر در دو طرف آن علامت گذاري شوند.
۸. براي مزوبوتاكس سحطي در كل صورت با غظت رقيق

 

تكنيك تزریق

تکنیک تزریق داخل درم میانی انجام ميشود به صورتیکه پاپول کوچکی در محل تزریق ایجاد شود. اگر تزریق بیش از حد سطحی باشد دارو در ناحیه درم باقی می ماند و جذب ناحیه مورد نظر نمی شود.

پروتکل های مزوبوتاکس

قسمتی از فصل مزوبوتاکس کتاب آموزش تزریق بوتاکس

۰ پاسخ به "درباره مزوبوتاکس بیشتر بدانیم"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

طب زیبایی مدت اندکی است که پا به عرصه پزشکی گذاشته است. رفاه و امید به زندگی، میل به جوان ماندن و زیبا شدن را افزایش داده است.


درباره ما

سوالات متداول

در این صفحه متداول ترین پرسش های مطرح شده از سوی کاربران و پاسخ آنها را مشاهده می کنید اگر پرسشی در ذهن دارید می توانید روی موضوع مورد نظر کلیک کنید .


سوالات متداول

نشانی ما

تهران میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر، پلاک ۳۷ طبقه اول، واحد 8

آدرس ایمیل


info@doctorbidaki.ir

راه های تماس


۰۲۱-۸۸۷۳۲۱۸۱
۰9120345099

شبکه های اجتماعی و اینماد

این سایت متعلق به دکتر بیدکی می باشد. انتشار هر گونه مطلب از سایت با ذکر منبع بلامانع است.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مشتری ما اینجاست تا به سوال شما پاسخ دهد. سوال خود را بپرسید!
👋 چگونه می توانم کمک کنم